Lubiatowo

O Białogórze

Białogóra nieduża, ale prężnie rozwijająca się, miejscowość rozciąga się na skraju Wierzchucińskich Błot, oddzielona od plaży 800-metrowym pasem lasu sosnowego. Przyjeżdżając tu, odkrywa się stosunkowo dzikie plaże, nie będąc jednocześnie pozbawionym odrobiny cywilizacji.

Największą atrakcją miejscowości jest oczywiście szeroka piaszczysta plaża położona nad otwartym morzem. Cudowny widok na otwarte morze robi wyjątkowe wrażenie i przyciąga tu co roku tysiące turystów. Dalej ciągnie się pasmo dość okazałych wydm. W odległości 2,5 km na północny wschód od wsi znajduje się najwyższa zalesiona wydma, od której wzięło nazwę letnisko. Wokół ciągną się sosnowe lasy, gdzie można spacerować, zbierać grzyby lub jagody. Atrakcję stanowi też pobliska stadnina z zagrodami, zadbanymi końmi oraz małą karczmą, gdzie amatorzy konnych eskapad toczą pogawędki przy piwie.

Miłośnicy przyrody, a zwłaszcza botanicy zainteresują się z pewnością florystycznym rezerwatem przyrody Babnica. Rezerwat ten został utworzony w 1996 roku i zajmuje powierzchnię ok.2 ha, obejmującą teren wydmowy na zachodnim skraju Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, który obejmuje pas wybrzeża od Białogóry po Mierzeję Helską, Zatokę Pucką oraz jej zachodnie wybrzeże. Park ten chroni bogaty przyrodniczo nadmorski krajobraz, którego charakterystycznym elementem są torfowiska, w tym najbardziej wysunięte na wschód torfowiska wysokie typu atlantyckiego. Dużą część parku stanowią też lasy sosnowe, a na przylądku Rozewie znajduje się rezerwat buków. Wśród ptactwa zaobserwujemy tutaj zwłaszcza: mewy, myszołowy i bataliony. W Zatoce Puckiej spotkać można fokę szarą.