Lubiatowo

Projekt „Z książką na start”

W Fundacji Metropolia Dzieci wierzymy w moc czytania, które pomaga dzieciom budować pewność siebie i niezależność, a w wieku przedszkolnym przede wszystkim rozwija i umacnia relacje z rodzicami.

Realizację projektu "Z książką na start" rozpoczęliśmy w marcu 2016 roku we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku i jej 25 filiami z księgozbiorem dziecięcym.

Akcja „Z książką na start” jest obecnie realizowana w 8 bibliotekach publicznych (łącznie 44 filie) w 7 miastach.

Akcja wzorowana jest na brytyjskim projekcie Bookstart, który działa od 1992 roku i przynosi świetne rezultaty. Fundacja Metropolia Dzieci jest w stałym kontakcie z brytyjską fundacją Book Trust, która udziela jej wsparcia merytorycznego.

Projekt "Z książką na start" to kompleksowy i innowacyjny projekt mający na celu promocję czytelnictwa, kreatywności  dzieci oraz wskazanie rodzicom i opiekunom możliwości spędzenia czasu z dziećmi, a tym samym  zaangażowania w ich w prawidłowy rozwój. 

Wartością dodaną projektu jest fakt, że akcja skierowana do dzieci pośrednio angażuje też ich rodziców.  Liczymy, że nie będą oni tylko towarzyszyć swoim pociechom w przygodzie z biblioteką, ale sami odkryją  na nowo radość z czytania i będą wypożyczać książki dla siebie.  

Więcej o projekcie na www.zksiazkanastart.pl

Projekt "Z książką na start" realizowany jest w Gdańsku pod Patronatem: Marszałka Województwa Pomorskiego, Burmistrza Redy, Burmistrza Wejherowa, Burmistrza Rumi, Prezydenta Miasta Tczewa, Prezydenta Miasta Sopotu, Burmistrza Starogardu Gdańskiego, Starosty Powiatu Wejherowskiego oraz Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

​Więcej na www.zksiazkanastart.pl  / metropoliadzieci.pl

Projekt "Z książką na start", w związku z realizacją zadań Województwa Pomorskiego w roku 2016 w sferze zadań publicznych obejmujących działalność pożytku publicznego  w zakresie edukacji, otrzymał dofinansowanie w wysokości 3 000 PLN. Całość środków została przeznaczona za zakup książek "na start" do Pakietów Startowych przekazywanych beneficjantom projektu (dzieci) w filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. Dofinansowanie zostało przyznane Fundacji Metropolia Dzieci.